TOYOTA: Wodorowe autobusy będą produkowane we Włoszech
Toyota i CaetanoBus nawiązały współpracę z wiodącym włoskim producentem autobusów, firmą Industria Italiana Autobus. W 2024 roku rozpocznie się produkcja nowego modelu miejskiego autobusu z elektrycznym napędem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi Toyoty.

Toyota rozpocznie produkcję w Europie nowego modelu autobusu miejskiego z elektrycznym napędem zasilanym wodorem. Firma CaetanoBus produkująca we współpracy z Toyotą wodorowy autobus miejski H2.City Gold, podpisała umowę z Industria Italiana Autobus (IIA) na uruchomienie we Włoszech produkcji i sprzedaży autobusów miejskich z tego rodzaju napędem.
Już w 2024 roku Industria Italiana Autobus we współpracy z CaetanoBus rozpocznie produkcję modelu autobusu z elektrycznym napędem H2.City Power opartym na ogniwach paliwowych Toyoty. Pojazd będzie przeznaczony na włoski i międzynarodowy rynek. Partnerzy ustalili również, że pod koniec 2022 roku firma IIA wprowadzi do sprzedaży na włoskim rynku model Toyota CaetanoBus H2.City Gold produkowany w Portugalii.
Autobus H2.City Gold to pierwszy produkowany w Europie pojazd, który otrzymał technologię wodorową Toyoty. Pojazd o długości 12 metrów mieści 87 pasażerów i porusza się bez emisji spalin, a jedynym produktem ubocznym ogniw paliwowych jest woda. Ogniwa o mocy 60 kW pobierają wodór z 5 312-litrowych zbiorników kompozytowych o łącznej pojemności 37,5 kg wodoru pod ciśnieniem 350 barów.
W reakcji wodoru z tlenem powstaje prąd, który zasila jednostkę elektryczną o mocy 245 KM. Pojazd zużywa około 6 kg na 100 km, jego średni zasięg wynosi 400 km, a tankowanie trwa 9 minut. Autobus jest wykorzystywany m.in. na trasach międzymiastowych w Hiszpanii, a także w transporcie miejskim w Barcelonie i podmiejskim na przedmieściach Madrytu. Pojazdem zainteresowane są także władze Parku Narodowego Peak District w Wielkiej Brytanii, który włączył go w pilotażowy program bezemisyjnego transportu zbiorowego w regionie.
Współpraca Toyoty z europejskimi producentami autobusów Toyota i CaetanoBus traktują partnerstwo z Industria Italiana Autobus jako ważny krok w rozwoju bezemisyjnego transportu publicznego w Europie i szansę na wejście na kolejny duży rynek w tym regionie.
CYPH
Fot. Toyota
- „Igła w stogu siana” – radioaktywna kapsułka odnalezionaRadioaktywna kapsułka z cezem-137 została odnaleziona po tym, jak zaginęła podczas transportu w australijskim Outbacku na odludziu Zachodniej Australii. Stephen Dawson ze Służb Ratunkowych w Zachodniej Australii potwierdził, że “igła w stogu siana” się znalazła. […]
- VOLVO TRUCKS: Nowy samochód ciężarowy na biogaz na dłuższe trasyVolvo Trucks wprowadza na rynek nowy, mocniejszy samochód ciężarowy, który może być zasilany skroplonym biogazem. Nowy pojazd może wykonywać wymagające zadania transportowe na dużych odległościach, jednocześnie zmniejszając ogólną emisję CO2. Pięć lat temu Volvo Trucks […]
- Elektromobilność: Nowa Koalicja eTransport wspiera proces dekarbonizacji transportu drogowegoBateryjny lub wodorowy – ale na pewno elektryczny! Transport przyszłości już dziś potrzebuje silnego wsparcia, aby polscy przewoźnicy utrzymali pozycję lidera w europejskim sektorze przewozów drogowych. Organizacje pozarządowe i branżowe powołują Koalicję e-Transport. Transformacja motoryzacji […]
- IVECO: GP JOULE zamówi 100 zasilanych ogniwami elektrycznych Nikola Tre FCEV