Textar Brake Clinic dla mechaników ciężarówek
Rywalizacja na torze, sprawdzian umiejętności praktycznych, a przede wszystkim specjalistyczna wiedza dotycząca hamulców i stosowanych w nich materiałów ciernych. Na torze Driveland odbyło się kolejne szkolenie Textar Brake Clinic. Po raz pierwszy jedna z części imprezy była poświęcona wyłącznie pojazdom użytkowym.
Koncept Textar Brake Clinic jest doskonale znany w środowisku mechaników samochodowych. W 2022 roku odbyła się już trzecia edycja spotkania organizowanego dla profesjonalnych mechaników przez markę Textar. Tym razem jednak program szkolenia został rozszerzony o dzień dotyczący ciężarówek i pojazdów użytkowych.
Uczestnicy wydarzenia zostali wyłonieni w promocji sprzedażowej firmy TMD Friction, właściciela marki Textar. Organizatorzy przygotowali dla nich wiele atrakcji na temat układów hamulcowych stosowanych w samochodach ciężarowych czy autobusach, ale nie tylko. Oprócz sprawdzającego wiedzę praktyczną zadania warsztatowego, goście mogli popracować nad techniką prowadzenia samochodu na płycie poślizgowej oraz wykazać się podczas jazdy na czas autem sportowym. Część aktywności była oceniana, a na najlepszych czekała nagroda w postaci lotu śmigłowcem.
Pomoc gości specjalnych
Zaproszeni mechanicy rywalizowali o nagrodę główną w grupach. Zaliczane do końcowych wyników zadanie praktyczne polegało na przynitowaniu okładzin hamulcowych do szczęki. Oceniane były poprawność działania i dokładność montażu, ale także współpraca zespołu.
W trakcie zadania uczestnicy mogli liczyć na wsparcie i podpowiedzi gości specjalnych, którymi byli Darek i „Dziadek” Wojtek z popularnego kanału Youtube Truck Mechanic from Poland.
– Pierwszy raz w życiu podczas szkolenia to nie ja czerpałem wiedzę od kogoś, ale starałem się przekazać ją innym. Robiłem to najlepiej, jak potrafiłem i mam nadzieję, że odczucia uczestników były tak samo pozytywne jak moje. Jednocześnie, obserwując pracę różnych grup mechaników, mieliśmy z „Dziadkiem” Wojtkiem okazję podpatrzeć u chłopaków kilka ciekawostek. Dla nas obu było to więc również ciekawe doświadczenie i potwierdzenie, że człowiek uczy się całe życie. Cieszę się, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia – powiedział Darek Świstak.
Część warsztatowa i rozmowa z trenerem technicznym były okazją do przekonania się o znaczeniu doboru materiałów ciernych zgodnie z przeznaczeniem oraz systemie numeracji WVA. Informacja, że klocki hamulcowe do ciągnika siodłowego, naczepy czy autobusu różnią się składem mieszanki i właściwościami, co pozwala zachować odpowiedni współczynnik tarcia oraz skuteczność działania układu hamulcowego, dla wielu mechaników była nowością.
Na wyniki rywalizacji o lot helikopterem składały się również rezultaty uzyskane w module wirtualnej rzeczywistości. Każdy z zawodników miał za zadanie skomponowanie własnej mieszanki ciernej. Opracowany produkt musiał być udanym kompromisem między ceną, komfortem, wydajnością i żywotnością. Stworzone mieszanki były testowane na wirtualnym torze, a uzyskane punkty liczyły się do klasyfikacji końcowej.
Doskonalenie techniki jazdy z Textar
Równolegle z zadaniami dotyczącymi materiałów ciernych, trwały ciekawe aktywności na torze sportowym i płytach poślizgowych. Instruktorzy Akademii Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara trenowali z uczestnikami Textar Brake Clinic prawidłowe reagowanie na trudne sytuacje na drodze. Na płycie poślizgowej z szarpakiem, który wprowadzał samochód w poślizg nadsterowny, kluczowe było ćwiczenie stabilizacji toru jazdy. Moduły szkoleniowe na płytach obejmowały także hamowanie awaryjne oraz omijanie przeszkód na mokrej nawierzchni.
Na torze sportowym goście mieli do dyspozycji sportowe Fordy Fiesta ST, którymi rywalizowali w jeździe na czas. Ciasna, techniczna trasa z licznymi szykanami wymagała pełnej koncentracji i precyzyjnych ruchów kierownicą. Walka o miejsca na podium była bardzo zacięta, choć zwycięzca zdecydowanie pokonał rywali, uzyskując jeden z najlepszych czasów w historii obiektu Driveland.
Niezapomniane przeżycia
Grupa, która najlepiej poradziła sobie z ocenianymi zadaniami, wygrała przelot śmigłowcem pilotowanym przez Tomasza Kuchara. Podniebna wycieczka zapewniła zwycięzcom niezapomniane przeżycia. Zadowolenia nie kryli także pozostali uczestnicy Textar Brake Clinic. Podkreślali znaczenie ćwiczeń doskonalących technikę jazdy oraz wartość specjalistycznej wiedzy o materiałach ciernych stosowanych w pojazdach użytkowych.
– Takie wydarzenie to dobra okazja by dowiedzieć się ciekawych rzeczy o produktach i ich właściwościach, ale także po prostu spotkać się i poznać bliżej, a przy okazji przedyskutować kwestie dotyczące stosowanych w pracy materiałów czy montażu – stwierdził Arkadiusz Szymański, jeden z gości szkolenia.
– Spotkanie z mechanikami serwisującymi pojazdy użytkowe to możliwość wyjaśnienia, dlaczego producenci pojazdów, osi, układów hamulcowych wybierają nasze materiały na pierwszy montaż. Doradzamy też, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach powstających w trakcie napraw warsztatowych. Stąd zadanie techniczne przygotowane specjalnie dla tej grupy mechaników. Mam nadzieję, że uczestnicy nowej części Textar Brake Clinic wyjechali ze szkolenia z przekonaniem, że Textar to rzeczywiście marka ekspercka w dziedzinie hamulców i możemy wesprzeć ich doświadczeniem oraz wiedzą w tym obszarze – podsumowała Joanna Krężelok, dyrektor oddziału TMD Friction Services w Polsce.
(s)
Fot. Textartar