Szczęśniak. Norweski lew
Fredrikstad to malowniczo położone miasto w południowej części Norwegii. Zostało założonew 1567 roku przez króla Fryderyka […]
Prestiżowa konferencja, która wzbudziła ogromne zainteresowanie, zgromadziła liderów i ekspertów z branży. Od pierwszych chwil spotkania zwrócono uwagę na znaczenie promowania obecności kobiet i docenienia ich wkładu branże, zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Wydarzenie rozpoczęło przemówienie Miguela Ángela Lópeza, dyrektora generalnego Andamur, który rozpoczął od podziękowania uczestnikom za ich obecność i podkreślenia decydującej roli, jaką odegrała dla branży, dla Andamur, a przede wszystkim dla niego, jego matka Maria Dolores, założycielka Andamur. Nieobecność mamy usprawiedliwił kontuzją, która uniemożliwiła jej podróż. Miguel Ángel podkreślił znaczenie roli kobiet nie tylko w transporcie, ale w każdej dziedzinie życia.
Jesús Carbonell, delegat ds. bezpieczeństwa i mobilności z Rady Miasta Walencji, podzielił się danymi na temat równości płci, wskazując na konieczność dalszych działań w tej dziedzinie, szczególnie w transporcie.
Alejandra Nuño, socjolożka, doradczyni ds. zrównoważonego rozwoju, zdrowia oraz strategii i innowacji, podczas swojego przemówienia, sprowokowała do głębokiej refleksji i „podróży przez kobiece spojrzenie świata transportu”. Nuño, uznana za Top Voice LinkedIn Gender Equity 2022, Top Voice LinkedIn 2024 i nominowana do The Top100 Women Leaders, przedstawiła innowacyjne pomysły i świeże perspektywy, które zainspirowały uczestników do ponownego przemyślenia roli kobiet w tej kluczowej branży. Stwierdza kategorycznie, że to właśnie współpraca pozwala nam budować samych siebie.
W ramach forum zorganizowano trzy panele dyskusyjne, podczas których wybitni liderzy branży omawiali obecność kobiet w transporcie, wyzwania i możliwości z biznesowego punktu widzenia oraz codzienne trudności kobiet kierujących ciężarówkami. Pierwszy panel, zatytułowany „Na Szlaku Różnorodności: Teraźniejszość kobiet w transporcie” moderował Ramón Valdivia, wiceprezes wykonawczy Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych Astic. Eksperci, tacy jak Adela López, dyrektor generalna Nisa López, Marivi Torralba, dyrektor Transportlive, Yolanda Águila, przedstawicielka Atralme Transport Association of Almeria oraz Bouchra Tanatu Charki, menedżerka Satrani, podzieliły się swoimi doświadczeniami i wizjami dotyczącymi roli kobiet w branży transportowej i odpowiedziały na kluczowe pytania, np. w jaki sposób włączenie kobiet może pomóc w ich rozwiązaniu.
Poprzez ich dyskusję wyjaśniono, że kluczem do sukcesu jest praca, wytrwałość i wysiłek. Ponadto wyjaśniają, że sektor przechodzi przez czas ważnych wyzwań, takich jak m.in. transformacja energetyczna, cyfryzacja, wysokie koszty, choć szczególny nacisk kładą na niepewność generowaną przez zmianę pokoleniową oraz deficyt zawodowych kierowców. Wskazano tu na kobiety jako świetne rozwiązanie, ponieważ dzięki motywacji i odpowiednim szkoleniom mogą pobudzić sektor i przeciwdziałać temu deficytowi.
Drugi okrągły stół pod tytułem „Destination Equality: Challenging the Future”, był moderowany przez Evę Melenchón, zastępcę sekretarza Regionalnej Federacji Organizacji i Firm Transportowych FROET w Murcji. Carmen Sicilia, dyrektor działu prawnego, jakości i zrównoważonego rozwoju Grupo Corporativo Caliche; Lorena Ballester, dyrektor zarządzająca Grupo Chema Ballester; Ilona Wyszyńska-Zajkowska, członkini Zarządu PTM Transport oraz Ana Monteiro Souta, główna dyrektorka Krajowego Stowarzyszenia Przewoźników Publicznych ANTRAM w Portugalii, omówiły wyzwania i możliwości, przed którymi stoją kobiety z biznesowego punktu widzenia.
Eksperci podzielili się perspektywami na przyszłość dla sektora i przedstawili strategiczną wizję z konkretnymi problemami na rynkach takich jak Portugalia, Maroko, Polska i Hiszpania. Ponadto zaproponowali różne rozwiązania, aby przyciągnąć kobiety do firm transportowych. Po raz kolejny podkreślili znaczenie informowania o możliwościach oferowanych przez sektor, w którym przygotowanie, szkolenia i zaangażowanie mają kluczowe znaczenie. Podczas debaty wszyscy zgodzili się, że konieczna jest poprawa polityki rekrutacyjnej.
Punktem kulminacyjnym był panel poświęcony trudnościom, z jakimi borykają się kobiety, które są kierowcami ciężarówek w codziennym życiu. Obrady pod hasłem „Życie na kółkach” moderowała Natalia Blanco, dyrektor Apetamcor, Galicyjskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Transportu Drogowego Towarów, a wzięli w nim udział ci, którzy na własnej skórze doświadczają trudności, jakie powstają na drogach. Swoimi doświadczeniami podzieliły się cztery panie – kierowcy ciężarówek: Begoña Urmeneta, María Dolores Jiménez, Estefanía Burgos i Alexandrina Santos.
Okrągły stół nakreślił wyzwanie, jakim jest radzenie sobie z zakorzenionymi stereotypami płci w tym sektorze. mówiono kwestie, które dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, takie jak bezpieczeństwo osobiste na trasie podczas postojów w nieznanych miejscach, w których infrastruktura i usługi odpoczynku są ograniczone, a także potrzebę zapewnienia bezpiecznych parkingów. Ponadto podniesiono kwestię, która się powtarza, a mianowicie zmianę pokoleniową i potrzebę znalezienia odpowiednich formuł szkolenia i zachęcania do pracy młodych ludzi. Kolejną kwestią, która została poruszona, jest izolacja i samotność jako emocjonalne wyzwania, z którymi borykają się w pracy. Długie okresy czasu w drodze, często bez towarzystwa, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie.
Nawet dzisiaj długie podróże mogą wpływać na zdolność do utrzymywania relacji osobistych, dbania o zdrowie i cieszenia się właściwą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym, chociaż ich miłość do zawodu i entuzjazm tych kierowczyń zaraziły całą aulę.
Ángeles Ruiz, dyrektor ds. marketingu, obsługi klienta i CSR w Andamur, zaskoczyła wszystkich uczestników. Po emocjonującym zakończeniu, w którym nie zabrakło słów zachęty i wdzięczności dla wszystkich uczestników, zaprezentowała WOW – Women on the Way.
Jak sama mówi: – WOW to coś więcej niż tylko słowo. WOW uosabia niezachwiane zaangażowanie Andamur na rzecz równości płci i różnorodności. Jest to parasol, pod którym mieszczą się wszystkie nasze działania, projekty i programy mające na celu zwiększenie widoczności i upodmiotowienia kobiet w naszej dziedzinie.
Ponadto zapowiedziała, że podczas kolejnej edycji forum odbędzie się wręczenie nagród WOW. Będą one wyrazem uznania dla innowacyjnego zarządzania w sektorze, wybitnych osiągnięć i wyjątkowego zaangażowania w życie na kółkach.
Wydarzenie to podkreśliło znaczenie dalszych działań na rzecz tworzenia sprawiedliwego środowiska pracy, podkreślając, że równość płci jest niezbędna dla budowania bezpieczniejszego, efektywniejszego i bardziej prosperującego sektora transportowego.
Andamur, fot. Andamur
Fredrikstad to malowniczo położone miasto w południowej części Norwegii. Zostało założonew 1567 roku przez króla Fryderyka […]
Od 1 października 2024 nowym dyrektorem zarządzającym Mercedes-Benz Vans w Polsce zostaje René Achinger, pełniący tę […]
W obliczu globalnych wyzwań firmy coraz częściej decydują się na przeniesienie produkcji bliżej rynków zbytu. Trend […]
Views: 84