SOLARIS: Ekologiczna inwestycja Grudziądza w elektrobusy z Bolechowa
17 autobusów elektrycznych marki Solaris zasili flotę komunikacji miejskiej w Grudziądzu w pierwszym kwartale 2023. Na mocy przetargu, rozpisanego przez MZK Grudziądz, Solaris dostarczy do miasta nie tylko innowacyjne pojazdy, ale także infrastrukturę ładowania. Wraz z realizacją inwestycji około 25% floty autobusowej w Grudziądzu będzie elektryczna.

1 kwietnia 2022 roku władze Miejskiego Zakładu Komunikacji w Grudziądzu podpisały z przedstawicielami firmy Solaris Bus & Coach umowę na dostawę 17 autobusów elektrycznych. Przetarg otworzył nowy, elektryczny rozdział w historii transportu publicznego Grudziądza. Co ważne, kontrakt obejmuje nie tylko dostawę pojazdów, ale i urządzeń do ich ładowania – w tym także ładowarek pantografowych. Autobusy wraz z infrastrukturą zostaną dostarczone do miasta w pierwszym kwartale 2023 r.
Ta imponująca, warta ponad 40 milionów złotych inwestycja sprawi, że około 25% floty autobusowej w Grudziądzu będzie bezemisyjna. Pojazdy, na które zdecydował się miejski przewoźnik, to najpopularniejsze modele w bezemisyjnej ofercie Solarisa – Urbino 12 electric. Elektryczne autobusy marki Solaris już dzisiaj jeżdżą w 19 państwach w blisko 100 miastach. Do tego grona niebawem dołączy Grudziądz. – Pozyskanie przez miejską spółkę 17 autobusów elektrycznych to bardzo istotna sprawa, która wpłynie pozytywnie na wiele aspektów życia w naszym mieście. Przede wszystkim to kolejny krok w kierunku rozwiązań ekologicznych, co bezpośrednio wpływa na jakość powietrza, jakim oddychamy. Konsekwentnie dbamy o środowisko i zakup tych wozów doskonale wpisuje się w prowadzoną przez nas politykę proekologiczną – powiedział Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
– Dzięki tej inwestycji miejskiej, możemy przyczynić się do obniżenia emisji spalin w Grudziądzu. Pierwsze autobusy elektryczne zostaną skierowane do obsługi linii komunikacyjnych w naszym mieście pod koniec I kwartału roku 2023, tym samym wycofanych z eksploatacji zostanie 17 najstarszych pojazdów z naszej floty. Zakup 17 bezemisyjnych autobusów elektrycznych, 5 ładowarek pantografowych szybkiego ładowania oraz 9 ładowarek plug-in wolnego ładowania zostanie sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z programu „Zielony Transport Publiczny edycja I” – dodał Paweł Maniszewski, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Grudziądzu.
– Elektromobilność wkracza dziś do Grudziądza. Ta odważna inwestycja władz miasta i MZK udowadnia, że to mieszkańcy i jakość ich życia są stawiani na pierwszym miejscu. Jestem przekonany, że elektromobilność to droga ku przyszłości i droga do czystego, zrównoważonego miasta. To, że nasza firma może być częścią historii innowacyjnego transportu w Grudziądzu jest dla mnie powodem do dumy – powiedział Petros Spinaris, członek zarządu Solaris Bus & Coach odpowiedzialny za obszary sprzedaży, marketingu i After Sales.
Całkowicie bezemisyjne Urbino 12 electric, które zasilą transport w Grudziądzu, będą czerpać energię z baterii o pojemności ponad 250 kWh. Magazyny energii są przystosowane zarówno do ładowania niższymi mocami za pomocą plug-in, jak i szybkiego procesu – Opportunity Charging. W mieście będzie dostępnych 9 ładowarek zajezdniowych oraz 5 ładowarek z tzw. pantografami odwróconymi, czyli urządzeniami zamontowanymi na stacji ładowania, które obniżają się na autobus. Za napęd pojazdu będzie odpowiadał silnik centralny o mocy 180 kW.
Pasażerowie z pewnością docenią zalety podróżowania autobusami elektrycznymi, takie jak brak spalin czy cicha praca silnika elektrycznego. Klimatyzowane, przestronne wnętrze pojazdu będzie wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej i monitoring. W pojeździe przewidziano 26 miejsc siedzących. Dla dodatkowego komfortu pasażerów Urbino electric zostaną wyposażone w ładowarki USB. Przewoźnik zadbał także o bezpieczeństwo. Elektryczne Solarisy będą miały system monitorowania martwego pola, który za pomocą czujników ultradźwiękowych da sygnał kierowcy o znajdujących się w tej przestrzeni obiektach.
Zamówione 17 sztuk Urbino 12 electric będą pierwszymi autobusami elektrycznymi na transportowej mapie Grudziądza. Solaris jest obecnie największym producentem pojazdów bezemisyjnych dla transportu publicznego w Europie. Polska jest dla producenta niezwykle ważnym rynkiem pod względem sprzedaży autobusów elektrycznych. Niemal połowa autobusów Solarisa, zakupionych przez polskich przewoźników w 2021 roku jest napędzana energią elektryczną.
(s)
Fot. Solaris
- GOLDHOFER: Przewiozą pociągi tam gdzie nie ma torów…W austriackim Linzu stary most kolejowy na Dunaju został rozebrany w 2016 r. i zastąpiony nowym mostem drogowym, który został otwarty w 2021 r. W rezultacie lokomotywy i tabor muszą być transportowane na moście autostrady […]
- Apollo Tyres: Pozyskają 100% naturalnego kauczuku od firm, które przestrzegają nowych wytycznych w zakresie zrównoważonego rozwojuKażda firma dostarczająca kauczuk naturalny do dwóch europejskich zakładów produkcyjnych Apollo Tyres, w Holandii i na Węgrzech, musi teraz przestrzegać kodeksu postępowania opracowanego przez globalną platformę na rzecz zrównoważonej gumy naturalnej (ang. Global Platform for […]
- CEVA Logistics: Rozwój floty pojazdów elektrycznych do 1450 w 2050 rokuCEVA Logistics planuje powiększenie swojej floty pojazdów elektrycznych (EV) do 1450 sztuk do końca 2025 r. Będzie to kolejny krok w realizacji zobowiązania jakim jest osiągnięcie zerowego poziomu emisji netto do 2050 r. Flota pojazdów […]
- Nooteboom: Bez odwagi nie ma chwały!18 maja 2023 roku zmarł Henk Nooteboom, były dyrektor Koninklijke Nooteboom Groep. Henk Nooteboom miał 79 lat. Był dyrektorem generalnym Nooteboom Trailers od 1975 do 2002 roku. Wspólnie z braćmi Dickiem i Tonem, stworzył podwaliny […]