Kierował ciężarówką bez uprawnień. Będzie się tłumaczył w sądzie…
41-latek kierował ciągnikiem siodłowym z naczepą pomimo cofniętego prawa jazdy, wymaganego dla tego rodzaju zespołu pojazdów. […]
„Szeryfowie dróg” z takim krzywdzącym określeniem spotykają się zawodowi kierowcy. Krzywdzącym, bo należy wziąć pod uwagę, że zawód ten niesie ze sobą wielką odpowiedzialność i ryzyko. – Zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa na drogach stanowi wspólną odpowiedzialność, która łączy nas jako branżę oraz społeczność. Zawód kierowcy jest niezmiernie wymagający, obejmuje długie godziny pracy, zmienne warunki na drodze, potencjalne wypadki i izolację od rodziny. Branża transportowa powinna pełnić rolę wsparcia dla bezpieczeństwa zawodowego kierowców. Z tego powodu wspólnie z firmą Volvo Trucks Polska organizujemy akcję Profesjonalni Kierowcy – mówi Julita Mazurkiewicz, prezes zarządu Phillips Poland.
Akcja Profesjonalni Kierowcy to bezpłatne szkolenia, które poszerzają wiedzę zawodowych kierowców, aby zadbać między innymi o bezpieczeństwo na drogach. Projekt z sukcesami działa od 2016 roku.
Ostatnio szkolenie odbyło się na terenie Phillips Poland, która swoją siedzibę ma w miejscowości Chechło Pierwsze. Firma należy do światowej czołówki dostawców złączy, przewodów elektrycznych oraz powietrznych dla producentów aut ciężarowych i naczep. – Naszym celem jest nie tylko dostarczenie kierowcom bezpiecznych produktów, ale także przekazanie im wiedzy niezbędnej do radzenia sobie z wyzwaniami na drodze. Organizowane przez nas warsztaty i sesje szkoleniowe zostały starannie opracowane, aby rozwinąć znajomość zagadnień i procedur zgodnych z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Jesteśmy przekonani, że świadomy kierowca, to kierowca bezpieczny – wyjaśnia Julita Mazurkiewicz. – Komunikacja między producentami w branży motoryzacyjnej a użytkownikami ich produktów, czyli właśnie kierowcami jest niezwykle istotna. Dlatego tematy naszych warsztatów są ustalane we współpracy z nimi. Jako producenci podzespołów do samochodów ciężarowych zdajemy sobie sprawę, że technologia stanowi potężne narzędzie, ale sercem naszej branży są profesjonalni kierowcy. To z nimi wspólnie tworzymy równowagę między technologiczną wydajnością a ludzkim podejściem.
Podczas spotkania, które odbyło się w ramach VIII edycji Profesjonalni Kierowcy uczestnicy poszerzyli wiedzę praktyczną z zakresu obsługi pojazdów ciężarowych oraz teoretyczną.
W ramach szkolenia kierowcy m.in.: sprawdzili swoje umiejętności jazdy na drogach publicznych i utrzymania pojazdu w poślizgu, nauczyli się efektywnego manewrowania czy też prawidłowego dojazdu do rampy; poznali najważniejsze elementy mocowania i zabezpieczania ładunku; dowiedzieli się, jak sprawnie podpiąć oraz odpiąć naczepę.
Zajęcia praktyczne odbyły się na pojazdach ciężarowych marki Volvo w dwóch wersjach: ciągnika z naczepą oraz podwozia z przyczepą tandemową. Obydwa zestawy są wyposażone w najnowsze systemy bezpieczeństwa i silniki z układem I-Save. Kursanci mieli okazję poznać i przetestować również liczne systemy wspierające pracę kierowcy.
Ponadto odświeżyli wiedzę z pierwszej pomocy, która jest niezwykle ważna w ich profesji. Szkolenia tradycyjnie odbyły się pod okiem doświadczonych instruktorów ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks Polska.
Choć bezpieczeństwo to kluczowy element tego projektu, to nie jest jedynym czynnikiem, który przyczynił się do jego narodzin. Kierowca samochodów ciężarowych to zawód, który należy doceniać, bo branża TSL jest jednym z głównych motorów napędzających rodzimą gospodarkę. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że TSL tworzy 6 procent polskiego PKB, co czyni nas liderem wśród krajów UE.
Niestety, kolejne dane są już alarmujące, bo sektor ten cierpi na braki kadrowe. W Polsce prawo jazdy kategorii C posiada 2,5 mln osób, a zaledwie 1,5 mln może pochwalić się uprawnieniami C+E, które dają możliwość prowadzenia ciężkich pojazdów z przyczepą lub naczepą.
Międzynarodowa Unia Transportu (IRU) w raporcie „The truck driver profession in Europe: access and attractiveness” (2022 r.) wskazuje, że w Europie może być 380 – 425 tys. wakatów na stanowiskach kierowcy. Przy czym w samej Polsce aż 80 tysięcy. Łączny niedobór zawodowych kierowców w Europie może przekroczyć 2 mln do 2026 roku. Jest to efekt rosnącego zapotrzebowania na usługi TSL i starzenie się tej grupy zawodowej.
Dlatego też akcja Profesjonalni Kierowcy stawia na to, aby w szkoleniach uczestniczyła zróżnicowana grupa, np.: kobiety i mężczyźni, osoby nie tylko z długim stażem zawodowym, ale również nie mające doświadczenia. W idei „tworzenia” profesjonalnego i bezpiecznego kierowcy, budowaniu pozytywnego wizerunku wśród ogółu społeczeństwa oraz walki ze stereotypami z jakimi zmaga się ta grupa zawodowa pomagają partnerzy Akcji Profesjonalni Kierowcy. Są nimi: WARTA, Chubb, Continental, MAK Ubezpieczenia, MJM Brokers, Phillips Poland, PKO Leasing, Shell Polska, Wielton, Volvo Trucks Polska i VFS Usługi Finansowe.
(s), fot. Profesjonalni Kierowcy
41-latek kierował ciągnikiem siodłowym z naczepą pomimo cofniętego prawa jazdy, wymaganego dla tego rodzaju zespołu pojazdów. […]
Nadchodzący debiut Van Electric Architecture (VAN.EA) wyznaczy nową erę modeli Mercedes-Benz Vans. Marka z gwiazdą rozszerza […]
Producent dostawczych i osobowych vanów, pick-upów oraz SUV-ów Maxus wprowadza na polski rynek model e-Deliver 5: […]