PALIWA ALTERNATYWNE: Toyota, Isuzu, DENSO i Hino zbudują ciężarówkę z silnikiem wodorowym
Toyota i jej partnerzy zbudują dużą ciężarówkę ze spalinowym silnikiem na wodór. Nowy projekt wodorowy Toyota realizuje wraz z Isuzu, DENSO i Hino. Ciężarówka nie będzie emitowała CO2, a krótki czas tankowania zbiorników pozwoli efektywnie wykorzystywać ją w pracy.

Toyota razem z Isuzu, DENSO, Hino oraz Commercial Japan Partnership Technologies Corporation (CJPT) rozpoczęły prace rozwojowe nad silnikami wodorowymi do dużych ciężarówek. Toyota i partnerzy przewidują, że spalinowe silniki na wodór do ciężkiego transportu drogowego będą stanowiły jeden z efektywnych sposobów na osiągnięcie neutralności węglowej w transporcie.
Commercial Japan Partnership Technologies Corporation to spółka joint venture Toyoty, Isuzu i Hino, która zajmuje się popularyzacją w samochodach użytkowych najnowszych technologii z dziedziny elektryfikacji, automatyzacji prowadzenia, połączenia w sieci i współdzielenia pojazdów.
Zanim motoryzacja stanie się w pełni bezemisyjna, producenci sięgają po różne technologie napędowe, aby jak najefektywniej ograniczać emisje CO2 w lokalnych warunkach, z uwzględnieniem potrzeb klientów i stanu infrastruktury na danym terenie. Wybór zelektryfikowanych napędów, które już dziś są dostępne na rynku, obejmuje hybrydy i hybrydy typu plug-in oraz pojazdy elektryczne na baterie i na wodór. Toyota i jej partnerzy chcą poszerzyć tę gamę o kolejną opcję – spalinowe silniki na wodór, które nie emitują dwutlenku węgla.
Toyota rozpoczęła prace nad silnikami wodorowymi od testowania ich w wyścigowej Corolli, której udział w japońskiej serii wyścigów długodystansowych Super Taikyu Series wykorzystuje do nieustannego doskonalenia technologii wodorowego silnika spalinowego. Jednocześnie producent pozyskuje do współpracy kolejnych partnerów specjalizujących się w technologiach wodorowych oraz w produkcji i transporcie wodoru.
Ograniczenie emisji CO2 w komunikacji i logistyce ma znaczenie nie tylko dla biznesu czy dla rozwoju motoryzacji – to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa i zachowania ciągłości dostaw niezbędnych produktów pomimo konieczności osiągnięcia neutralności klimatycznej. Firmy Toyota, Isuzu, DENSO, Hino i CJPT łączy wspólna wizja bezemisyjnej gospodarki, osiągniętej przynajmniej częściowo dzięki technologiom wodorowym. Firmy te są zdania, że spalinowe silniki wodorowe stanowią jedno z praktycznych rozwiązań, dlatego łączą swój potencjał i specjalistyczną wiedzę, aby wspólnie skomercjalizować tę technologię w dużych ciężarówkach.
Toyota współpracuje z firmami Isuzu, DENSO i Hino w wielu innowacyjnych projektach, które przyspieszają rozwój transportu ciężarowego i technologii wodorowych. Razem z Isuzu i Hino pracuje nad niskopodłogowym autobusem miejskim z elektrycznym napędem wodorowym, opartym na ogniwach paliwowych Toyoty. Jego produkcja rozpocznie się w 2024 roku. Trzy firmy zajmują się także komercjalizacją systemu automatycznego generowania map HD w samochodach dostawczych oraz wspólnie zaangażowały się w budowę w prefekturze Fukushima wodorowego miasta przyszłości, którego funkcjonowanie będzie oparte na technologiach wodorowych i wodorze produkowanym w tym regionie.
(s)
Fot. Toyota
- Zderzenie dwóch ciężarówek i busa przed sygnalizacją świetlnąW Dąbrowie Górniczej doszło do groźnie wyglądającego wypadku. Zderzyły się dwa samochody ciężarowe i bus. Kierowca busa trafił do szpitala. Do wypadku doszło na drodze krajowej numer 94 w Dąbrowie Górniczej, na skrzyżowaniu z sygnalizacją […]
- Wycieraczki do samochodów ciężarowych i autobusów, na co zwrócić uwagę przy zakupie?Wycieraczki do samochodów ciężarowych to jeden z najważniejszych systemów zamontowanych w pojeździe, od których zależy nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dlaczego i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Czym się różnią wycieraczki […]
- Scania: Cyfrowy interfejs kierowcy od 2024 roku
- DAF: Zamówienie na 1500 ciężarówekDAF otrzymuje duże zamówienie od brytyjskiej firmy Asset Alliance Group. Firma porozumiała się z DAF-em w sprawie zamówienie na 1500 nowych pojazdów elektrycznych i wysokoprężnych. Asset Alliance Group, czołowa brytyjska firma zajmująca się krótko- i […]