Scania: Skonfiguruj, kup, zarabiaj!
Scania Polska po raz kolejny jest światowym pionierem – od nieco ponad roku wprowadza pilotażowy program […]
Nowy eCitan Furgon, który jesienią trafił na polski rynek, to najmniejszy z elektrycznych vanów ze stajni Mercedes-Benz. Kompaktowy rozmiar jest jednak jego wielką siłą: – Model eCitan Furgon, podobnie jak jego spalinowy odpowiednik, to zwinny, a jednocześnie odpowiednio pakowny samochód, który świetnie sprawdzi się u małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie potrzebują dużego vana, ale jednocześnie zależy im na dynamicznym, sprawnym poruszaniu się po często zatłoczonych, miejskich ulicach. To także odpowiedź na potrzeby klientów, dla których ważny jest aspekt ekologiczny– wyjaśnia Grzegorz Sawicki, dyrektor sprzedaży Mercedes-Benz Vans w Polsce.
Mierzący 4498 mm w wariancie krótszym i 4922mm w przedłużonym, nowy, elektryczny van Mercedes-Benz, dostępny w dwóch wersjach wyposażenia (BASE i PRO) świetnie sprawdzi się w miejskich przestrzeniach:
To bardzo istotne, żeby móc uzupełnić poziom naładowania baterii samochodu w szybkim czasie, co pozwoli na optymalizację pracy i niezawodność w transporcie. Warto zwrócić uwagę, że infrastruktura stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce szybko się rozwija, szczególnie w dużych miastach, dzięki czemu kierowcy nie powinni mieć problemu z naładowaniem swojego samochodu. eCitan jest wyposażony także w inteligentne zarządzanie ładowaniem, co zapewnia m.in. obliczanie optymalnych przerw na ładowanie oraz wyszukiwanie dostępnych stacji – dodaje Grzegorz Sawicki.
Dzięki kompaktowym wymiarom i dużej przestrzeni ładunkowej, zapakowanie, a także późniejszy rozładunek są bardzo proste. Dodatkowe możliwości wykorzystania przestrzeni dają praktyczne elementy, takie jak: boczne drzwi przesuwne z dużą szerokością otwarcia i niskim progiem; możliwość montażu drugich drzwi przesuwnych i opcjonalnej klapy bagażnika; możliwość montażu systemu oświetlenia LED, który zapewni doskonałe oświetlenie całej przestrzeni ładunkowej; różnorodne konfiguracje przegrody, umożliwiające np. przewóz długich przedmiotów i możliwość holowania przyczepy (hak).
Przydatne w codziennym użytkowaniu w firmie mogą okazać się takie funkcje, jak możliwość śledzenia pojazdu (przesyłanie współrzędnych geograficznych jadącego pojazdu poprzez GPS), lokalizowanie zaparkowanego pojazdu w promieniu ok. 1,5 km, a także geofencingu, czyli oznaczania określonego obszaru i powiadamiania użytkownika za pomocą powiadomień push, gdy pojazd opuści lub wjedzie do określonego obszaru. W modelu dostępny jest także multimedialny system MBUX, z opcjami nawigacji z Live Traffic Information, aplikacją Mercedes me i me Connect, a także sterowaniem głosowym. Wszystko to kompatybilne jest z różnymi systemami operacyjnymi smartfonów.
eCitan nie zawodzi też w dbałości o komfort i bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów – wnętrze, zaprojektowane z myślą o potrzebach przedsiębiorców, wykonano z wysokiej jakości materiałów, charakterystycznych dla marki Mercedes-Benz. Kierowcy z pewnością docenią także trzy tryby rekuperacji, dwa programy jazdy, funkcję wstępnej klimatyzacji i ogrzewania (szczególnie zimą), ogrzewaną przednią szybę, podgrzewaną obręcz kierownicy czy bezkluczykowy dostęp Keyless-Go. Przy zakupie modelu eCitan w pakiecie znajdują się też: gwarancja na akumulator i pakiet 4 bezpłatnych przeglądów.
Coraz więcej właścicieli biznesów, których działalność odbywa się w dużych miastach i ich aglomeracjach, stawia na samochody elektryczne. To rozwiązanie korzystne nie tylko dla portfela, ale także środowiska. Tzw. elektryki są niezwykle ciche, dzięki czemu nie przyczyniają się do rosnącego wciąż poziomu natężenia hałasu. W centrach miast, w krytycznych momentach hałas może przekraczać dopuszczalne normy nawet dwukrotnie. Co więcej, vany elektryczne są lokalnie bezemisyjne, dzięki czemu ich użytkowanie nie odbija się negatywnie na środowisku. Elektryki świetnie sprawdzą się w przestrzeni miejskiej także ze względów konstrukcyjnych – ich silniki, w przeciwieństwie do klasycznych spalinowych, nie mają takich elementów jak rozruszniki, koła dwumasowe czy turbosprężarki, które przy eksploatacji na krótkich, miejskich dystansach i częstych uruchomieniach silnika, są narażone na szybsze zużycie.
Warto też pamiętać, że właściciele elektryków mogą korzystać z wielu udogodnień w miastach, które nie są dostępne dla kierowców samochodów z tradycyjnymi silnikami spalinowymi. Dotyczy to np. korzystania z buspasów czy zwolnienia z opłat za parkowanie w strefach płatnego parkowania. – Korzystanie ze wspomnianych udogodnień z pewnością zaoszczędzi kierowcy sporo czasu i pieniędzy. Z roku na rok obserwujemy, że ulice dużych polskich miast są coraz bardziej zatłoczone, a przemieszczanie się w tzw. godzinach szczytu bywa czasami bardzo uciążliwe. Udogodnienia oferowane elektrykom mogą być szczególnie ważne dla przedstawicieli branż, którym zależy na szybkim i sprawnym transporcie dóbr, takch jak chociażby gastronomia czy logistyka. Niemniej jednak, eCitan Furgon, ze względu na swoją pakowność, a jednocześnie zwinność, świetnie sprawdzi się także m.in. w branży remontowo-budowlanej, kwiaciarskiej czy w usługach sprzątania – podkreśla dyrektor Grzegorz Sawicki.
Właściciele firm chcących rozpocząć swoją przygodę z elektromobilnością, powinni zaznajomić się ze szczegółami programu „Mój Elektryk” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej, w ramach którego firmy mogą uzyskać dofinansowanie na zakup e-pojazdu w wysokości nawet do 70.000 zł.
(s), fot. Mercedes-Benz Vans
Scania Polska po raz kolejny jest światowym pionierem – od nieco ponad roku wprowadza pilotażowy program […]
Chociaż dopuszczalna masa całkowita zestawu naczepowego w Belgii może wynosić 44.000 kilogramów, panuje tam tendencja poszukiwania […]
Protest polskich przewoźników na przejściach granicznych z Ukrainą trwa od 6 listopada. To nie tylko katastrofa, […]