MAN: podwaliny dla zrównoważonego rozwoju – restrukturyzacja koncernu
MAN Truck & Bus, jeden z największych europejskich producentów pojazdów użytkowych, podejmuje decyzje z myślą o przyszłości. Zarząd spółek MAN SE i MAN Truck & Bus SE poinformował radę pracowniczą o planach, które przewidują szeroką reorganizację przedsiębiorstwa.
Zarząd koncernu zaprezentował przedstawicielom pracowników główne założenia kompleksowej reorganizacji przedsiębiorstwa. Celem konsekwentnej transformacji jest zdecydowane rozwinięcie cyfryzacji i automatyzacji w spółce MAN Truck & Bus oraz zapewnienie jej stałej dochodowości. Spółka ma się także w przyszłości koncentrować na alternatywnych układach napędowych.
Już dzisiaj firma MAN oferuje nowoczesną paletę produktów w zakresie pojazdów ciężarowych, autobusów i samochodów dostawczych. Branża pojazdów użytkowych podlega znaczącym zmianom. Dlatego również MAN wdraża gruntowną transformację swojego przedsiębiorstwa. W połowie tego dziesięciolecia firma powinna należeć do grona wiodących producentów pojazdów użytkowych z napędem elektrycznym i wodorowym. Pozwoli jej to na spełnienie zaostrzonych regulacji Unii Europejskiej dotyczących emisji CO2 i umożliwi także w przyszłości pozostanie zrównoważonym i innowacyjnym przedsiębiorstwem.
Bazując na aktualnych technologiach i strukturach, firma nie byłaby w stanie za kilka lat realizować skutecznego modelu biznesowego. Aby nadal inwestować w rozwiązania istotne dla przyszłości, czyli alternatywne układy napędowe, cyfryzację i automatyzację, MAN musi przeprowadzić gruntowną restrukturyzację.
Celem tych działań jest trwała poprawa sytuacji dochodowej firmy. Kryzys spowodowany koronawirusem pogorszył i tak już napiętą pod tym względem sytuację przedsiębiorstwa: w pierwszym półroczu firma MAN Truck & Bus wykazała stratę w wysokości 387 milionów euro. W celu realizacji planowanej transformacji zarząd przedsiębiorstwa zaproponował stronie reprezentującej interesy pracowników podjęcie negocjacji.
Dotychczasowe plany przewidują redukcję nawet 9500 miejsc pracy we wszystkich działach przedsiębiorstwa w Niemczech, Austrii i innych krajach. W związku z tym zakłada się częściowe przeniesienie procesów projektowania i produkcji do innych lokalizacji. Co oznacza, że zakład produkcyjny w Steyr oraz zakłady w Plauen i Wittlich będą przedmiotem rozmów. Szczegóły dotyczące wdrożenia zmian w sposób społecznie odpowiedzialny będą stanowiły element rozmów prowadzonych z przedstawicielami pracowników.
Prezes zarządu spółki MAN Truck & Bus SE, Andreas Tostmann, powiedział: – Stoimy przed ogromnymi wyzwaniami spowodowanymi rewolucją technologiczną w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i alternatywnych układów napędowych. MAN Truck & Bus wymaga restrukturyzacji, aby zdecydowanie poprawić innowacyjność i rozwój cyfryzacji oraz zapewnić firmie stałą dochodowość. Dzięki tym działaniom zabezpieczamy przyszłość przedsiębiorstwo w szybko zmieniającym się świecie. Zarząd podejmie wszelkie starania, aby MAN nadal należał do najlepszych producentów autobusów i pojazdów ciężarowych na świecie. Dlatego zwróciliśmy się do organizacji reprezentujących pracowników z prośbą o przyjęcie naszego zaproszenia do rozmów.
(s)
Fot. MAN
Views: 2