Inspektorzy ITD mieli dobre oko! Drewna było dużo za dużo…
W miejscowości Pilzno, na drodze krajowej nr 73, podkarpaccy inspektorzy transportu drogowego (ITD) zatrzymali samochód ciężarowy […]
W kontekście zbliżającego się Światowego Dnia Ziemi inicjatywa ZEMBA nabiera jeszcze większego znaczenia – transport morski odpowiada bowiem za 90% światowego handlu, emitując przy tym znaczące ilości zanieczyszczeń.
Powołanie projektu ZEMBA to doskonały dowód na to, że troska o Matkę Ziemię może przybierać wiele wymiarów. Od indywidualnych inicjatyw, przez współpracę i zwiększanie świadomości wyzwań środowiskowych, po ambitne plany na przyszłość. W kontekście obchodzonego 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi, którego ideą jest promowanie ekologicznych postaw wśród społeczeństw na całym świecie, istotne jest podejmowanie dialogu i współpracy oraz uświadamianie, że zrównoważone praktyki biznesowe nie ograniczają się do jednego dnia w roku.
Zero Emission Maritime Buyers Alliance (ZEMBA) to organizacja non-profit, która uruchomiona została w marcu 2023 roku przez współzałożycieli projektu – Tchibo, Amazona, Patagonię i Aspen Institute. Inicjatywa ma na celu umożliwiać przedsiębiorstwom dostęp do zeroemisyjnych rozwiązań transportowych dla frachtu morskiego, których szanse na wykorzystanie były dotychczas ograniczone. Sojusz ten to także wspólne postulaty wobec rynku, mające zainspirować do zbiorowej zmiany i przyspieszenia wdrożenia przyjaznej środowisku żeglugi morskiej, również w sektorze komercyjnym.
Jednym z kluczowych działań na rok 2023 jest oszacowanie zapotrzebowania na bezemisyjne frachty morskie i ogłoszenie przetargu na ich zakup. Takie proaktywne podejście to jednocześnie motywacja dla przedsiębiorstw żeglugowych i ich właścicieli, aby nawiązać dialog z dostawcami paliw i wspólnie opracować przyjazne środowisku technologie napędowe. Jaki jest zatem cel? Przede wszystkim wprowadzenie na globalny rynek ekologicznych napędów dla frachtu morskiego, które będą wykorzystywane najpóźniej w 2026 r.
Na tym jednak nie koniec. Inicjatorzy projektu ZEMBA zamierzają stale poszerzać grono członków organizacji i zwiększać wolumen popytu. Współzałożyciele inicjatywy zachęcają firmy z sektora spedycji do wspierania środowiskowej zmiany i przyłączenia się do ZEMBA, co pozwoli im uzyskać dostęp do bezemisyjnych rozwiązań transportowych. Dzięki wspólnym działaniom redukcja emisji zanieczyszczeń będzie możliwa na skalę, która przekracza indywidualne możliwości przedsiębiorstw. Im większa liczba członków projektu, tym silniejszy sygnał dla branży, aby zeroemisyjność transportu morskiego stała się nie tylko wyzwaniem, ale w najbliższym czasie także i trendem.
ZEMBA to kolejny krok Tchibo w stronę bycia przedsiębiorstwem w 100% zrównoważonym. Już w 2021 roku firma podpisała deklarację inicjatywy „Cargo Owners for Zero Emission Vessels” (coZEV), której pomysłodawcą jest Aspen Institute (program Energy and Environment Aspen Institute). – Sieć logistyczna wielu firm na świecie bazuje na transporcie morskim. Podobnie jest w przypadku Tchibo, gdzie 100% kawy i około 80% produktów non-food naszej marki transportowanych jest drogami morskimi z wykorzystaniem kontenerowców. Dlatego dążąc do stania się firmą w pełni zrównoważoną, Tchibo bierze odpowiedzialność za swoje działania i stawia sobie kolejny cel. Mianowicie zredukowanie skali negatywnego wpływu na środowisko poprzez przyspieszenie wdrożenia bezemisyjnego transportu morskiego – mówi Gabriela Bar-Rutkowska, menedżerka ds. komunikacji korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju.
W kontekście nadchodzącego Światowego Dnia Ziemi Tchibo podkreśla, że środowisko wymaga obecnie długofalowych, prowadzonych wspólnie działań. Powołanie ZEMBA, organizacji non-profit, która łączy przedsiębiorstwa, chcące zredukować emisję zanieczyszczeń pochodzących z transportu morskiego, to nowy wymiar troski o planetę. Zrównoważone praktyki biznesu nie powinny wyłącznie opierać się na jednorazowych inicjatywach – dziś planeta potrzebuje zintegrowanych działań, zarówno na szczeblu globalnym, jak i lokalnym.
(s), fot. ZEMBA
W miejscowości Pilzno, na drodze krajowej nr 73, podkarpaccy inspektorzy transportu drogowego (ITD) zatrzymali samochód ciężarowy […]
Pierwszy, 3-osiowy elektryczny ciągnik siodłowy Renault Trucks T E-Tech, wyposażony w najnowsze systemy bezpieczeństwa został dostarczony […]
Transport kolejowy uznawany jest za niezawodną gałąź transportu, choć w ostatnich latach wyparły go bardziej elastyczne […]