LOGISTYKA: Rekordowy rok w liczbie ofert pracy
Pracownicy fizyczni i produkcyjni królują w rankingach najbardziej poszukiwanych na rynku. Na OLX Praca, zdecydowanie wyróżniają się kategorie transport i spedycja oraz produkcja, które notują w tym roku największy przyrost liczby ofert. Firmy biją się o pracowników, ale sami Polacy – zapytani w ogólnopolskim badaniu – nie są przekonani, że za wzmożonym popytem rynku idą także benefity. Jak jest w praktyce?

Kierowcy ciężarówek i autobusów to ścisła czołówka rankingu najczęściej poszukiwanych zawodów w Polsce w 2021 roku (źródło: Główny Urząd Statystyczny). Na liście zawodów deficytowych, gdzie realnie brakuje kandydatów na poszczególne stanowiska, 2 na 3 pozycje to praca fizyczna lub produkcyjna. W zestawieniu wymienia się m.in.: kierowców samochodów ciężarowych i magazynierów, których niedobór dotyka 75 do 100% obszaru kraju (źródło: Barometr Zawodów). – Wysokie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych bezpośrednio wpłynęło na rekordowy przyrost ofert, jaki obserwujemy w tym roku w kluczowych dla rynku kategoriach – mówi Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX. – Wyróżniają się transport/spedycja, które obecnie generują o 25% więcej ofert pracy niż w latach 2018-2020 oraz 33% więcej porównując rok do roku. Drugie miejsce to produkcja ze wzrostem ofert o 21% na przestrzeni kilku lat oraz 30% w porównaniu do ubiegłego roku.
Na OLX mocno wzrosła także liczba ofert w kategorii prace magazynowe (24%). – Trendem, który ma charakter globalny, jest rosnąca rola usług pośredniczących, zwłaszcza związanych z cyklem życia produktu, w coraz większej liczbie transakcji (B2B i B2C). Obserwujemy zmianę modelu zakupowego, w którym coraz więcej kupujemy, więc potrzeba nam analogicznie coraz więcej magazynierów, kurierów czy kasjerów – komentuje zmiany Kinga Makowska, współzałożycielka agencji HRrebels.
Praca fizyczna przeszła ewolucję
SW Research na zlecenie OLX przeprowadził ogólnopolskie badanie, pytając osoby aktywne zawodowo o postrzeganie pracy fizycznej i świadomość zmian na rynku pracy. Polacy mają świadomość wysokiego zapotrzebowania na pracowników fizycznych i produkcyjnych – jedynie co piąty badany tego nie dostrzega. Zdaniem badanych, między innymi pracownicy produkcyjni są teraz bardziej poszukiwani niż lekarze i pielęgniarki, specjaliści IT czy prawnicy.
Polacy mają również generalnie dobrą opinię na temat pracy fizycznej w badanych zawodach. W pytaniu o to, czy jest ona ważna, 90% osób ocenia ją co najmniej na równi z pracą umysłową świadczoną w ramach tej samej firmy.
Badani w większości są również przekonani o tym, że praca fizyczna w kluczowych obecnie dla rynku zawodach przeszła ewolucję. Największe zmiany dotyczą, ich zdaniem, pracy w spedycji i logistyce – 92% Polaków uważa, że 10 lat temu praca w tym sektorze wyglądała zupełnie inaczej. Kolejne miejsca to: sprzedaż i obsługa klienta (85,6%), transport/kurierzy (81,7%), produkcja (81,2%), obsługa magazynu (79%).
Zdaniem respondentów największe zapotrzebowanie w ich miejscowościach jest na stanowisko pracownika produkcyjnego (24,6%). Bardzo wysoko w zestawieniu znaleźli się kierowcy oraz kurierzy (16,8%) oraz magazynierzy (13,6%).
Karta sportowa, ubezpieczenie zdrowotne, system premiowy…
Wiedza o tym, kto jest obecnie pożądany na rynku pracy oraz generalnie dobra opinia Polaków o wadze i ewolucji pracy fizycznej w badanych zawodach nie idą w parze z przekonaniem o dobrym wynagrodzeniu i benefitach. Aż 42% osób w ogóle nie kojarzy najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów z jakimikolwiek świadczeniami pozapłacowymi. – Szkoda, gdyż oferty pracy w tych kategoriach wyglądają dziś zupełnie inaczej, a najwięksi pracodawcy kuszą kandydatów obowiązkową listą benefitów. Zdecydowanie dostrzegamy, że firmy są dziś gotowe na duże inwestycje, także wdrożeniowo-szkoleniowe, by przyciągnąć kandydatów. Gotowość do ich przeszkolenia na start widać szczególnie w produkcji, sprzedaży oraz transporcie. Dlatego to świetny czas na poszukiwanie dobrej pracy i przebieranie w ofertach, których zdecydowanie nie brakuje – komentuje wyniki badania Paweł Świderski.
– Pozyskanie kandydatów z odpowiednią wiedzą i kompetencjami wymaga od nas wielu zabiegów. Często decydujemy się na zatrudnianie osób bez doświadczenia, które chcą się rozwijać i uczyć. Inwestujemy w nowych pracowników zapewniając im niezbędne szkolenia oraz kursy. Sytuacja na rynku pracy niejednokrotnie powoduje konieczność weryfikacji i podniesienia widełek płacowych w naszej organizacji – przyznaje Agata Janaszek, Specjalista ds. Rekrutacji w Bricoman Polska, jednego z top pracodawców na OLX w kategorii prace magazynowe oraz kasjer/pracownik sklepu.
Benefity, które najczęściej pojawiają się w ofertach największych pracodawców na OLX w topowych kategoriach dla pracy fizycznej i produkcyjnej to kolejno: ubezpieczenie na zdrowie/życie, prywatna opieka medyczna, jasny system premiowy, szkolenia, karta Multisport, zniżki/karta na zakupy w sklepie lub sieciach partnerskich.
W ofertach dotyczących pracy na magazynie najczęściej pojawiają się benefity w postaci prywatnej opieki medycznej i karta sportowa. Firmy rekrutujące do pracy w transporcie i spedycji stawiają na pełne lub częściowe finansowanie szkoleń. Z kolei kandydaci do pracy na produkcji – podobnie jak magazynierzy – najczęściej mogą liczyć na prywatną opiekę medyczną, a dodatkowo ubezpieczenie oraz jasny system premiowania. Coraz więcej firm zwraca baczniejszą uwagę na dawanie możliwości rozwoju swoim pracownikom – np. szansę uzyskania awansu na wyższe stanowisko w hierarchii organizacji.
Listę świadczeń pozapłacowych u największych pracodawców coraz częściej zaczynają uzupełniać również: pełne lub częściowe finansowanie posiłków w pracy, paczki i bony okolicznościowe np. na święta, dofinansowanie wakacji, kursy językowe, wyprawki szkolne. – Chcąc zwiększyć atrakcyjność naszej oferty w oczach kandydatów, oferujemy im pakiety benefitów pozapłacowych, np. dofinansowanie do nauki języków czy finansowanie kursów na wózki widłowe. W pakiecie benefitów, od dłuższego czasu, mamy również m.in. smartfon także do użytku prywatnego, prywatną opiekę medyczną, dodatkowe ubezpieczenie na życie, dofinansowanie do karty Multisport, system poleceń kandydatów do pracy, czyli dodatkowe pieniądze dla naszych pracowników czy rabat na zakupy w naszych sklepach – dodaje Agata Janaszek.
Źródła danych:
- Badanie zrealizowane przez SW Research na zlecenie OLX Praca, N=1002, Polacy 18+ pracujący zawodowo, wywiady CAWI, w dniach 21-24.08.2021 r.;
- Dane własne OLX Praca;
- GUS „Zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników według zawodów w 2021 r.”;
- Barometr Zawodów.
(Opr. s)
Fot. OLX