LOGISTYKA: Nowy terminal DB Schenker w Świdniku z ekologicznym certyfikatem BREEAM
Na początku 2021 roku DB Schenker przeniósł operacje z dotychczasowego obiektu w Lublinie do nowoczesnego terminala położonego w Strefie Aktywności Gospodarczej w Świdniku. Inwestycja na rzecz klientów z Lubelszczyzny powstała w oparciu o najwyższe standardy nowoczesnego i ekologicznego budownictwa.

Przyznany pod koniec lutego br. certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) określa standardy w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania obiektów. Metoda BREEAM zwraca uwagę na komfort użytkowania budynku, bezpieczeństwo i higienę pracy, rozwiązania służące zdrowiu i temu, co charakteryzuje tzw. wellbeing pracowników. Punktowane są obszary związane z zastosowanymi materiałami budowlanymi i wykończeniowymi.
W trakcie weryfikacji oceniania jest także jakość rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, w tym wydajności energetycznej, oszczędności wody czy zarządzania odpadami. – Terminal w Świdniku to druga, obok Rzeszowa, inwestycja zrealizowana w ciągu ostatnich miesięcy. W obie te lokalizacje zainwestowaliśmy łącznie ponad 100 mln złotych. Tworzymy bezpieczne i nowoczesne miejsca pracy, starając się do maksimum ograniczyć negatywny wpływ naszej działalności na otoczenie – mówi Piotr Zborowski, CEO North & East Europe w DB Schenker.
Terminal w Świdniku, zrealizowany przez Panattoni, ma prawie 4500 m2 powierzchni operacyjnej i 45 doków ładunkowych. 665 m2 przeznaczonych jest na część biurową. Obiekt wyposażono w nowoczesne rozwiązania, m.in. ciche wózki widłowe o napędzie elektrycznym, urządzenia pozwalające na odzysk ciepła czy oświetlenie typu LED.
Metoda BREEAM ocenia również budynki pod kątem dostępności komunikacyjnej. Nowy terminal DB Schenker jest dogodnie zlokalizowany. Znajduje się w pobliżu lotniska oraz drogi krajowej S17, biegnącej szlakiem europejskiej trasy E372, która łączy południowo-wschodnią Polskę z zachodnią Ukrainą.
W ostatnich latach DB Schenker wybudował już kilka obiektów, m.in. we Wrocławiu, Białymstoku, Zielonej Górze czy Olsztynie, które uzyskały certyfikaty BREEAM. Terminal w Białymstoku był pierwszym w Polsce, który przeszedł weryfikację, uzyskując wynik Very Good. Z kolei terminale w Zielonej Górze i Olsztynie to pierwsze obiekty w tych miastach, które zostały wyróżnione tym certyfikatem.
(s)
Fot. DB Schenker