LOGISTYKA: Kilkadziesiąt zestawów w jednej dostawie Fracht FWO dla branży energetycznej
Specjalizacją Fracht FWO, operatora logistycznego dla przemysłu, jest organizacja dostaw dla firm z branż energetycznej, chemicznej, przemysłu ciężkiego oraz oil&gas. Fracht FWO zrealizował niedawno kolejny z wielu tegorocznych projektów w zakresie project cargo, w ramach którego 40 transportów z ładunkami ponadgabarytowymi przejechało z Włoch do Polski.

W sumie dostawa obejmowała 94 różne elementy dwóch kotłów parowych napędzanych gazem. Największy z elementów miał wysokość przekraczającą 4 metry. Urządzenia odbierane były z trzech lokalizacji w północnych Włoszech i transportowane do odbiorcy w południowej Polsce.
Organizacja tej dostawy wymagała precyzyjnego zaplanowania i koordynacji działań międzyzespołowych, tj. wytyczenie najbardziej optymalnych tras z uwzględnieniem obostrzeń i wyłączeń z powodu pandemii oraz dobór środków transportu. Do przewozu całego ładunku wykorzystano 40 zestawów drogowych, w tym platformy, naczepy standardowe oraz zestawy niskopodwoziowe do transportu ładunków ciężkich i ponadnormatywnych.
Planując trasy przejazdów z Włoch do Polski spedytorzy Fracht FWO musieli uwzględnić możliwe utrudnienia w infrastrukturze drogowej (tj. mosty, ronda, tunele), a także liczne ograniczenia związane z uzyskaniem pozwoleń na poruszanie się po drogach publicznych w krajach tranzytowych. Na przykład, opóźnienia w wydawaniu zezwoleń we Włoszech, ze względu na obostrzenia Covid-19 i zamknięcie uzgodnionej wcześniej trasy wiodącej przez Austrię, zadecydowały o wyborze alternatywnej trasy przez Słowenię.
Wyzwaniem przy realizacji tego projektu, było także skoordynowanie z producentem we Włoszech załadunku poszczególnych elementów zgodnie z wytycznymi co do kolejności ładowania oraz ich zabezpieczenia. – Z pewnością, nowym doświadczeniem były tutaj wymogi, które trzeba było spełnić w związku z różnymi obostrzeniami związanymi z Covid-19 na całej trasie przejazdu, co wydawać by się mogło, iż w przypadku tego rodzaju ładunków nie powinny mieć znaczenia. Jednakże kwestie formalne okazały się być kluczowe, tak samo jak wymogi klienta co do załadunków. Połączenie i zgranie tych dwóch obszarów stanowiło spore wzywanie. Dział Project Cargo Fracht FWO ma jednak tak duże doświadczenie w realizacji nawet najbardziej skomplikowanych transportów, że nie spowodowało to żadnych opóźnień ani problemów w dostawie tego ładunku – podkreśla Jarosław Jankowski, dyrektor ds. rozwoju biznesu, Fracht FWO Polska.
Fracht FWO jest jednym z liderów polskiego rynku transportów ponadnormatywnych. Przy realizacji międzynarodowych projektów, Dział Project Cargo korzysta ze wsparcia i sieci oddziałów Grupy Fracht w ponad 110 krajach na świecie, co umożliwia realizację dostaw praktycznie do każdego miejsca na naszym globie.
Wzmacniając ofertę dla klientów, Fracht FWO rozwija także transporty drogowe różnych grup towarowych, w tym całopojazdowe (FTL), częściowe i drobnicowe (LTL), specjalne dostawy ekspresowe, głównie dla sektora automotive i innych klientów produkcyjnych. W ofercie firmy zajdziemy również organizację transportów z grupy ADR czy w temperaturze kontrolowanej.
(s)
Fot. Fracht FWO