KRONE: Naczepy o najwyższych standardach bezpieczeństwa
Istotnym aspektem wysokiego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest widzieć i być widzianym. Dobra widoczność jest również niezwykle ważna w przypadku zestawów ciężarowych z przyczepami i naczepami. Zwłaszcza rowerzyści i piesi mogą znaleźć się w martwym polu widzenia kierowcy ciężarówki w określonych sytuacjach drogowych. Jest to szczególnie ważne, gdy ciężarówka skręca i rowerzyści lub piesi nie są już widziani w lusterku ciężarówki.
Aby uświadomić potencjalnym ofiarom wypadku to niebezpieczeństwo i ostatecznie je chronić, Krone wyposaża swoje naczepy w wyraźnie widoczne naklejki ostrzegawcze w newralgicznych punktach. Migające boczne światła obrysowe zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo. Ten migający sygnał podczas skręcania ma na celu ostrzeżenie rowerzystów o skręcającym zestawie, aby z wyprzedzeniem podchodzili do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji.
Innym źródłem zagrożenia dla użytkowników drogi mogą być nieoświetlone ciężarówki z naczepą zaparkowane na ciemnym obszarze lub na bocznej drodze. Tutaj z pomocą przychodzą odblaskowe oznaczenia konturowe pojazdów Krone, które doskonale widać z daleka, gdy tylko zostaną oświetlone przez światła samochodowe lub rowerowe.
Lepsza widoczność pomaga również zawczasu rozładować niebezpieczne sytuacje w ruchu drogowym. Z tego powodu nowy Krone Cool Liner jest standardowo wyposażony w światła stopu w górnej części tylnej ramy, aby zapobiec najechaniom na tył pojazdu przez jadące za nim samochody. Ponadto opcjonalnie dostępne są również obrysowe światła stopu.
W celu dalszego zwiększenia bezpieczeństwa biernego, od marca Krone sukcesywnie wyposaża swoje pojazdy w nowo zaprojektowaną tylną osłonę przeciwnajazdową. Dzięki dwukrotnemu pochłanianiu siły i skróceniu o 100 mm odległości od drogi, zapewnia to jeszcze skuteczniejsze zapobieganie przedostawaniu się samochodów i motocykli pod naczepę lub przyczepę po uderzeniu w jej tył.
Systemy elektroniczne również zapobiegają występowaniu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Na przykład system monitorowania ciśnienia w oponach Krone stale mierzy i sprawdza ciśnienie we wszystkich sześciu oponach naczepy. Jeśli ciśnienie w oponach spadnie niebezpiecznie, co na dłuższą metę może doprowadzić do gwałtownego zejścia powietrza z opony, system ostrzega kierowcę, który może uprzedzająco podjąć odpowiednie działania.
(s)
Fot. Krone