INTERNET: Wirtualne Muzeum Warszawskich Autobusów
Po wielu miesiącach przygotowań i konsultacji z najlepszymi specjalistami, Miejskie Zakłady Autobusowe otwierają Wirtualne Muzeum Warszawskich Autobusów – pierwsze takie muzeum w Polsce.

Chociaż muzea stacjonarne są obecnie zamknięte, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać się do muzeum online. Na przykład do Wirtualnego Muzeum Warszawskich Autobusów otwartego przez stołeczne Miejskie Zakłady Autobusowe.
W Muzeum można obejrzeć wszystkie marki autobusów miejskich, które przez ostatnich 100 lat jeździły po Warszawie – od 1920 roku, kiedy powstał Wydział Ruchu Autobusowego, a na ulice stolicy wyjechały pierwsze autobusy marek Saurer i Benz-Gaggenau, poprzez legendarne „ogórki” i Ikarusy, aż po współczesne, elektryczne Solarisy.
Każdy zaprezentowany autobus można dokładnie obejrzeć – obrócić, zajrzeć do jego wnętrza, przybliżyć lub oddalić wybrane elementy, a także przeczytać opisy, zapoznać się z okolicznościami sprowadzenia danej marki do Warszawy, czy obejrzeć na autentycznych zdjęciach w miejskiej scenerii. Autorzy muzeum przygotowali też statystyki dotyczące warszawskich autobusów w poszczególnych epokach i rysunki charakterystycznych strojów służbowych obsługi.
Ale Muzeum Warszawskich Autobusów to nie tylko komunikacja. To także szereg, nieraz zaskakujących, ciekawostek na temat miasta, jego przeszłości i ważnych historycznych wydarzeń, takich jak II wojna światowa, wybuch stanu wojennego, czy koncert zespołu Rolling Stones w Sali Kongresowej w 1967 roku… Znajdziemy tu wiele unikalnych zdjęć, opisów i cytatów z ówczesnych gazet.
Na odwiedzających muzeum czeka też wspaniały lektor-przewodnik. W jego rolę wcielił się Tomasz Knapik. Jednym słowem – jak w najprawdziwszym muzeum, a nawet jeszcze lepiej.
Prace nad muzeum trwały wiele miesięcy. Brały w nich udział rzesze ekspertów – specjalistów od transportu miejskiego, varsavianistów, historyków, archiwistów, z którymi projekt był konsultowany na każdym kroku.
Muzeum można odwiedzać pod adresem: https://muzeum.mza.waw.pl/
(s)
Fot. MZA Warszawa