Giganci Transportu – Konkurs sektora transportu ponadnormatywnego
Pozycja i profesjonalizm polskich przewoźników transportu ponadnormatywnego jest zauważalna w całej Europie. Dlatego po dwóch latach przygotowań rusza branżowy konkurs Giganci Transportu, obejmujący przewozy, pilotaż i usług dźwigowe.

Cel jaki przyświeca organizatorom to chęć docenienia polskich usługodawców tego sektora, zrzeszonych w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pracodawców Transportu Nienormatywnego. Obecnie OSPTN skupia ponad 140 firm i stanowi ważny, silny i skuteczny organ broniący praw przewoźników, firm dźwigowych i pilotów transportów ponadnormatywnych. Stowarzyszenie jest szanowane w Polsce i zagranicą, przez różne instytucje, takie jak zarządcy dróg, policja czy Inspekcja Transportu Drogowego i ich odpowiedniki w innych krajach.
OSPTN dba także o dobrą reputację skupionych w nim firm i wywalczyło sporo – nie tylko dla swoich członków. O pozycji tego „klubu” świadczy jego obecność w europejskich organizacjach o podobnym profilu, takich jak ESTA oraz lobbowanie w instytucjach unijnych. Udział polskich firm w konkursach ESTA Award i zdobycie w nim nagród jest najlepszą wizytówką profesjonalizmu przewoźników znad Wisły.

Konkurs Giganci Transportu obejmuje trzy główne kategorie: Transport Roku, Usługa Dźwigowa Roku, Pilotaż i obsługa transportu ponadgabarytowego Roku.
– Teraz nadszedł czas na docenienie naszych członków na poziomie krajowym. Zwłaszcza w obliczu wchodzącego Pakietu Mobilności i związanych z nim zawirowań, chcemy pokazać, że firmy zrzeszone w naszym Stowarzyszeniu nie tylko walczą z problemami, ale nadal się rozwijają, podejmując się ciekawych zleceń – mówi Łukasz Chwalczuk, prezes OSPTN. – Powołując do życia konkurs Giganci Transportu chcemy też jeszcze bardziej skonsolidować nasze środowisko i jeszcze bardziej ulepszyć panujące w nim relacje.
Konkurs Giganci Transportu obejmuje trzy główne kategorie:
- Transport Roku,
- Usługa Dźwigowa Roku,
- Pilotaż i obsługa transportu ponadgabarytowego Roku.
Nagroda Transport Roku przyznawana będzie w trzech zakresach wagowych: do 80 ton masy całkowitej, 80-120 ton masy całkowitej, powyżej 120 ton masy całkowitej. Oceniana będzie skala trudności zlecenia i profesjonalizm w jego realizacji.
Nagroda Usługa Dźwigowa Roku przyznawana będzie w dwóch kategoriach – do 250 ton udźwigu i powyżej 250 ton udźwigu. Tu także jury będzie oceniać trudność zgłoszonej operacji i sposób jej wykonania. Trzecią kategorią jest Pilotaż i obsługa transportu ponadgabarytowego Roku. To często niewidoczny, ale niezbędny obszar przewozów ponadnormatywnych. W tej materii oceniana będzie współpraca pilotów z przewoźnikami i jakość organizacji transportu.
– Objęcie tych trzech grup nagrodą Giganci Transportu pozwala docenić każdego uczestnika współczesnego transportu ciężkiego – czy to w zakresie podnoszenia, przewozu i organizacji przewozu ładunków ponadnormatywnych. Te trzy grupy często ze sobą współpracują i wzajemnie polegają na swoim profesjonalizmie. Czas to docenić i promować – mówi Grzegorz Teperek, właściciel portalu www.ballast.pl, członek jury i pomysłodawca konkursu. – Liczymy na ciekawe zgłoszenia i interesującą rywalizację. Jestem przekonany, że polskie firmy mają się czym pochwalić.
Firmy zajmujące się transportem ponad normatywnym mogą zgłaszać się do konkursu od 10 lutego do 15 kwietnia na oficjalnej stronie OSTPN www.ponadnormatywni.pl. Zgłoszona do konkursu usługa powinna być wykonana w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ogłoszenie firm nominowanych do nagród Giganci Transportu 2022 nastąpi 13 maja 2022 roku, a uroczyste wręczenie statuetek 6 czerwca 2022 w trakcie XI Walnego Zgromadzenia OSPTN. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie: https://ponadnormatywni.pl/giganci-transportu/
Miesięcznik „Ciężarówki i Logistyka” jest partnerem medialnym konkursu Giganci Transportu.