Inspektorzy ITD mieli dobre oko! Drewna było dużo za dużo…
W miejscowości Pilzno, na drodze krajowej nr 73, podkarpaccy inspektorzy transportu drogowego (ITD) zatrzymali samochód ciężarowy […]
Ford Transit od lat jest synonimem pojazdu dostawczego, który charakteryzuje się uniwersalnością, bezpieczeństwem oraz oszczędnymi jednostkami napędowymi. Stanowi również uniwersalną platformę, która wykorzystywana jest w samochodach do zadań specjalnych – od specjalistycznych zastosowań komercyjnych, aż po służby ratownicze i mundurowe.
Firma Ambulans Polska ma długoletnie doświadczenie w branżach ratownictwa medycznego oraz transportu medycznego i sanitarnego. Obecnie specjalizuje się w montażu ambulansów typu A1, A2, B oraz C zgodnych z normami PN-EN 1789. Producent współpracuje na co dzień z hiszpańską firmą Bergadana, która jest renomowanym producentem zabudów, m.in. dla pojazdów ratunkowych.
W tym roku producent przygotował ambulans oparty na modelu Ford Transit Van 350 H2 L3. W tej konfiguracji przestrzeń ładunkowa ma długość 3533 mm, a jej wysokość to 1886 mm. Samochód napędzany jest przez silnik 2.0 New EcoBlue o mocy 170 KM, a napęd na przednie koła przekazywany jest za pomocą 6-biegowej, mechanicznej skrzyni biegów.
Konstrukcja samego pojazdu została wzmocniona, a część elementów wzmacniających wykonano z aluminium. Zabudowa jest wykonana z lekkiego ABS o zwiększonej wytrzymałości. Pojazd kompletny z zabudową waży poniżej 3000 kg, co umożliwia jego rejestrację na kategorię B.
Niewątpliwą zaletą opisywanego Transita jest jego bogate wyposażenie przygotowane pod konwersję. Opcjonalne złącze interfejsu umożliwia wykorzystanie informacji pozyskanych z pojazdu do integracji z wyposażeniem medycznym. Podwójny akumulator zapewnia odpowiednie zasilanie dodatkowego sprzętu także przy wyłączonym silniku. Poza tym auto jest wyposażone w podgrzewaną przednią szybę i podgrzewane lusterka, czujniki parkowania, fabryczną kamerę cofania czy asystenta ruszania na wzniesieniu. Na liście znalazły się również asystent bocznego wiatru, ogrzewanie postojowe oraz kierownica regulowana w dwóch płaszczyznach.
Duża przestrzeń ładunkowa Transita umożliwiła montaż przedziału medycznego o wymiarach 3300 mm długości, 1750 mm szerokości i 1850 mm wysokości. Producent położył nacisk na dokładność w wyznaczaniu przestrzeni i odpowiednie materiały, które tworzą przestrzeń odpowiednią dla opieki sanitarnej. Zastosowana w technologia CPI powoduje, że okładzina przestrzeni sanitarnej łączy się z elementami ruchomymi tworząc jednorodną przestrzeń z zaokrąglonymi krawędziami.
Dostęp do przedziału medycznego umożliwiają drzwi tylne dwuskrzydłowe, których kąt otwarcia wynosi 270 stopni i odsuwane drzwi boczne. Zabudowa specjalna składa się z między innymi z dwóch obrotowych foteli dla personelu medycznego, wyposażonych w zintegrowane, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa i w podstawę na nosze – mechaniczną lawetę z przesuwem bocznym, wysuwem na zewnątrz oraz otwieranym najazdem umożliwiającym wjazd noszy.
Wnętrze wypełnione zostało praktycznie zaprojektowanymi szufladami, szafkami i uchwytami. Na liście wyposażenia można znaleźć uchwyt na drukarkę, mocowania butli tlenowych, zestaw szyn oraz płyt montażowych do instalowania sprzętu medycznego czy panele tlenowe i gniazda 12 lub 230 V.
Ford Transit przygotowany przez firmę Ambulans Polska został wyposażony w belkę świetlną LED umieszczoną na przedniej części pojazdu z podświetlanym napisem „Ambulans”. Druga belka świetlna LED została umieszczona na tylnej części dachu pojazdu. Transit ma ponadto zamontowane na bokach zewnętrzne reflektory robocze do oświetlenia miejsca akcji. W pasie przednim został zamontowany głośnik o mocy 150 W. Oprócz modulowanego sygnału dźwiękowego można przez niego podawać głosowe komunikaty. Całością steruje się za pomocą manipulatora umieszczonego w kabinie kierowcy.
System oświetlenia wnętrza został również oparty na technologii LED, która pozwala kontrolować i regulować intensywność światła w przestrzeni sanitarnej. Dzięki temu spełniane są wszelkie potrzeby zespołu sanitarnego i pacjenta. Sterowanie odbywa się poprzez panele dotykowe.
Samochód został oznakowany zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia, a producent oferuje również miejsce na logo kupującego.
(s), fot. Ford
W miejscowości Pilzno, na drodze krajowej nr 73, podkarpaccy inspektorzy transportu drogowego (ITD) zatrzymali samochód ciężarowy […]
Pierwszy, 3-osiowy elektryczny ciągnik siodłowy Renault Trucks T E-Tech, wyposażony w najnowsze systemy bezpieczeństwa został dostarczony […]
Transport kolejowy uznawany jest za niezawodną gałąź transportu, choć w ostatnich latach wyparły go bardziej elastyczne […]