Girteka: Wyzwania i przyszłość chłodniczego transportu drogowego na przykładzie łososi
Łosoś jest z jedną z najbardziej popularnych ryb spożywanych w Polsce i Europie. Ale jest też […]
– Z perspektywy umowy z Białymstokiem, która jest jednym z rekordowych kontraktów na dostawę elektrobusów, widzimy kierunek rozwoju rynku. Marka Yutong, sprawdzona przez miasta i gminy, jest coraz częściej wybierana przez samorządy. Zakontraktowaliśmy już niemal 100 elektrobusów, z czego kilkadziesiąt jest dostarczonych i w ciągłej eksploatacji. Do tej pory na Yutongi postawiło łącznie 18 samorządów z 7 województw – mówi Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.
Wybrany przez Białystok Yutong E12 to 12-metrowy autobus elektryczny. Dzięki bezkobaltowym bateriom o wysokiej sprawności i systemowi rekuperacji – umożliwiającemu odzyskiwanie energii podczas hamowania – na jednym ładowaniu pokonuje nawet 350 – 400 kilometrów. Elektrobus ma niskopodłogową konstrukcję, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności.
Yutong E12 został wyposażony w automatyczną klimatyzację, monitoring z kamerami o 360-stopniowym widoku oraz system wczesnego ostrzegania kierowcy o zagrożeniach na drodze. Standardem w elektrycznych autobusach Yutong są najnowsze technologie zapewniające bezpieczeństwo baterii, ich 24-godzinny monitoring i wielostopniową ochronę. – Można powiedzieć, że właśnie zaczynamy erę zeroemisyjnego transportu publicznego w naszym mieście – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Myślę, że białostoczanie docenią komfort jazdy takimi autobusami, ale najważniejsze jest to, że jedną z największych korzyści aut elektrycznych jest ich zeroemisyjność, która może znacząco przyczynić się do redukcji smogu i poprawy jakości życia mieszkańców.
Kontrakt przewiduje również dostawę, montaż oraz uruchomienie 20 stacji ładowania zajezdniowego i 3 stacji ładowania warsztatowego w trzech zajezdniach. Busnex Poland zapewnia także szkolenia kierowców oraz pracowników zaplecza technicznego, dotyczące eksploatacji i obsługi elektrobusów wraz z infrastrukturą do ładowania. Autobusy elektryczne zostały zakupione w ramach projektu, obejmującego utworzenie intermodalnego węzła komunikacyjnego oraz infrastruktury dla transportu publicznego. Samorząd pozyskał na ten cel dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w wysokości ponad 135 mln zł.
(s), fot. Busnex
Łosoś jest z jedną z najbardziej popularnych ryb spożywanych w Polsce i Europie. Ale jest też […]
Na Autodromie Słomczyn odbyła się szósta edycja Fleet Electric Day. Na największym teście pojazdów elektrycznych i […]